fbpx

TiiviS Bliss

Kuidas tekivad piiravad uskumused & kuidas nendest vabaneda?

Kuidas tekivad piiravad uskumused & kuidas nendest vabaneda?

Kas teadsid, et lastena oleme sünnist kuni 7. eluaastani kui väiksed armsad käsnad? Ja seda, et oma esimese seitsme eluaasta jooksul ehitame vundamendi kogu enda ülejäänud eluks? Lapse arengu seisukohast leiavad lapse elus kõige olulisemad verstapostid aset just 7. eluaastaks. Sel ajal mõjutavad meie arengut geneetika, keskkond, kasvatus ja uskumused – me õpime esmaseid, elus olemiseks vajalikke toiminguid ja käitumisnorme. Kuidas peab siin maailmas käituma, mõtlema, mida tohib ja mida ei tohi, mis on hea ja mis on halb – me ei sünni siia nende oskuste ja teadmistega, me õpime need ära varajases lapsepõlves. Edaspidi me vaid kordame (enamasti alateadlikult) seda, mille oleme lapsepõlves omaks võtnud.

See kõik on suurepärane, kuid olles väiksed lapsed, ei oska me veel infot selekteerida ja selle tõesuses kahelda ning sõltume täielikult oma vanematest ja kasvukeskkonnast. Me võtame kõik endasse kui käsnad, ka erinevad piiravad uskumused ja kellegi teise vaatenurgad, ja täiskasvanuna laseme tihtipeale nendel vääruskumustel ikka veel oma elu juhtida, ise sellest arugi saamata. Ja see ei piirdu vaid meiega – ebateadlikkusest ‘pärandame’ oma programmid ja uskumused omakorda edasi oma lastele ja nii edasi. Mulle meeldib siinkohal väga see ütlus, et meie vanemad tegid alati südamest oma parima just nende vahenditega, mis neile sel hetkel saadaval olid. Kui nad oleksid osanud paremini, nad oleksid ka teinud paremini.

Millised on mõned implanteeritud uskumused, mis teile esimesena pähe tulevad? Mida on keegi teile kunagi öelnud, mis teid mõjutanud on? Minu lemmik on ‘pill tuleb pika ilu peale’ – ehk siis juba väikese plikatirtsuna hakkas mul jooksma programm, et ei tohi olla liiga rõõmus, asjad ei tohi olla liiga hästi, sest muidu juhtub kohe varsti äkki midagi jubedat. Milline piirang iseendale ja kõikidele potentsiaalsete võimalustele, mis tegelikult veel võimalik on. Kui palju alateadlikku iseenda saboteerimist ja limiteerimist juba ainuüksi sellest tekkis, rääkimata pidevast alateadlikust kontrollist, et kõik ei oleks kunagi LIIGA hästi. Oh boy 😃 

See võib olla mistahes valdkond – raha, suhted, tervis, you name it. Meie vanemad ja teised meile olulised täiskasvanud on väikese lapsena tihtipeale meie jaoks autoriteedid. Kõik piiravad uskumused, mis me lapsena omaks oleme võtnud, ei ole muud kui lihtsalt kellegi suvaline vaatenurk. Võib-olla see kunagi teenis Sind, aga võib-olla tänasel päeval enam mitte.

Tegelikkuses on meil võimalik ise valida oma uskumused ja mis on meie jaoks tõene, me ei pea laskma iganenud programmidel oma elu juhtida ja limiteerida. 💫

Mida siis teha? Implanteeritud uskumustest ja programmidest vabanemiseks on väga palju erinevaid modaalsuseid ning praktikaid, kuid nende kõigi ühiseks nimetajaks on teadlikkus. 

Miks mulle meeldib just Access Bars nii väga, on suuresti seetõttu, et see on lihtsalt nii lihtne – ma ei pea oma lapsepõlves kaevama ja neid vääruskumusi tikutulega taga otsima (kuigi ka see on okei, minu puhul ma lihtsalt suuresti oma varajase lapsepõlve suurimaid traumasid ja teatud valikuhetki kognitiivselt ei mäleta; mu meel on need minu eest niivõrd lukku pannud, kuid meie alateadvuses on kõik tallel). Siin ei ole ühte ja universaalselt ainuõiget modaalsust. Me kõik oleme nii imeliselt unikaalsed. Vali endale midagi, mis just Sinule on panustav. Sina tead, mis see on – Sa tunned selle ära. 

Üks suurem-kui-pandeemia vääruskumusi on selles ühiskonnas uskumus, et ‘ma ei ole piisav’. Misiganes valdkonnas. Aga mis siis, kui Sa oled niipalju enamat kui piisav? Mis siis, kui sa päriselt kukuksid pikali, kui Sa näeksid, kui imeline ja võimas Sa tegelikult oled? Ja just sellisena, nagu Sa praegu oled.

Võib-olla võtsid 6-aastasena oma vanematelt omaks uskumuse, et raha on kurja juur ja käid nüüd ringi selle uskumusega, mõeldes, miks Sul ei õnnestu näiteks raha koguda või kuhu see koguaeg kaob. Jällegi, Bars (või mistahes muu praktika, mis Sulle sobib) hakkab lahustama neid kinnijäänud, peidusolevaid ja sügavale alateadvusesse juurdunud uskumusi ning Sa hakkad märkama, et Sul on siin tegelikult veel valikuid. Sina ise lood oma elu. Sina ise saad valida, mis on Sinu jaoks tõene ja mida Sa usud.

Kes soovib lapse varajaste eluaastate mustrite ja temaatikaga sügavamale minna, siis minu kunagine vabastava hingamise mentor Aili Lindmäe on selles valdkonnas jaganud palju huvitavat lugemist. Aili aitas mul pea kaks aastat tagasi toime tulla oma isa kaotuse leinaga ja näha korduvaid mustreid iseenda käitumises, mõtlemises ja üleüldiselt oma elus. Südamest tänulik. 

 

Mõned viited nendele:

Mõttemustrid ja nende muutmine, mustrid II osa

Esimene eluaasta, teine eluaasta, kolmas eluaasta, neljas eluaasta, viies eluaasta

Ja lõpetuseks üks väga hea Teal Swan’i 10-minutiline video tähenduse loomisest, tõlgendustest, vääruskumustest ja sellest, kuidas see kõik meid mõjutada võib. Kõike saab muuta teadlikkuse ja valikuga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *